Mazda Vision X-Coupe je čtyřdveřové kupé, co navrací přeplňovaný Wankel, a dokáže čistit vzduch za jízdy

Mazda Vision X-Coupe je čtyřdveřové kupé, co navrací přeplňovaný Wankel, a dokáže čistit vzduch za jízdy

Veletrh Japan Mobility Show 2025 v Tokiu otevřel své brány. Na stánku Mazdy se představily dokonce dva nové koncepty, ale začneme dle mého úsudku tím zajímavějším. Jmenuje se Mazda Vision X-Coupe a jde o čtyřdveřové kupé pro rok 2035, jak pronesl generální ředitel značky Masahiro Moro při jeho odhalení. Co ale přináší dalšího?

Mazda se nadále drží designového směru Kodo, i když se trochu očekávalo, že plánovaný koncept přinese další fázi života oblíbeného designu. Opak je ale pravdou, protože i na konceptu Vision X-Coupe jde zase o pouhou evoluci designu. Bojí se Mazda více odvážit anebo sází na jistotu? Ať tak či tak, přední části vozu dominuje uzavřená maska chladiče s akcenty připomínající tesáky a suplují tomu štíhlé světlomety společně se spodním nasávacím otvorem.

Celkově je karoserie vyrobena s ohledem na aerodynamiku, čehož je důkazem i absence vnějších klik a zpětných zrcátek. Za zmínku stojí i nápadité čelní sklo, které plynule přechází do dlouhé, svažující se střechy. Zadní partie mají zajímavě tvarované sklo, vzpřímenou záď s hravými světly, ale zavazadlový prostor bude malý.

Zajímavé je, že nový koncept Vision X-Coupe je delší než zakladatel segmentu čtyřdveřových kupé, a sice Mercedes-Benz CLS. Konkrétně měří na délku 5050 mm, na šířku 1995 mm, na výšku 1480 mm a rozvor náprav je taky slušný – 3080 mm. Ve srovnání s oblíbenou Mazdou 6 je Vision X-Coupe o 185 mm delší a mezi nápravami je zase delší o 251 mm.

V interiérech dnešních konceptů se hledí většinou na infotaiment či rozlišení displejů, ale Mazda si stojí za názorem, že interiér kupé by měl být příkladem moderního designu. Jinými slovy, digitální přístrojový štít je rozdělen do třech tubusů s retro grafikou. Samozřejmě nemůžete představit koncept bez obrazovky a to ví i Mazda, proto před spolujezdce instalovala na palubní desku displej s infotainmentem. Středový tunel mezi předními sedadly je široký a kulisa řadicí páky má hlavici míčku. V zadní části kabiny jsou také dvě oddělená sedadla, proto uspořádání interiéru je 2+2.

Teď to asi nejpodstatnější, co zajímá každého – technika. V útrobách konceptu se vyjímá přeplňovaný plug-in hybridní rotační motor spolupracující s elektromotorem a nespecifikovanou baterií. Díky tomuto uspořádání se Vision X-Coupe může pochlubit kombinovaným výkonem 510 koní. Dojezd čistě na elektřinu má být 160 km a při celkovém zapojení pohonné soustavy zhruba 800 km. To ale není vše, protože Mazda vymyslela, že představená studie čistí vzduch během jízdy. Jak je to možné?

Tohoto objevu lze dosáhnout pomocí uhlíkově neutrálního paliva, získaného z mikrořas, v kombinaci s patentovanou technologií automobilky pro zachycování CO2. Možná stále složitá interpretace, ale generální ředitel Mazdy to vysvětlí třeba lépe: „Mikrořasy absorbují CO2 během růstu a ukládají olej ve svých buňkách. Tyto oleje lze poté extrahovat a přeměnit na uhlíkově neutrální palivo. Zbývající mikrořasy jsou bohaté na živiny, jako třeba bílkoviny, takže je lze přeměnit na potraviny nebo organická hnojiva.

Pokud jde o zachycování uhlíku, Mazda vyvinula technologii, která dokáže odsávat emise CO2 přímo z výfukových plynů. Zachycené emise lze pak využít k pěstování plodin nebo k výrobě „vysoce výkonných uhlíkových materiálů.“

Uvidíme, v jaké míře se dostane do sériové podoby takový koncept, ale hlavně, zda nějaká sériová Mazda si zapůjčí plug-in hybridní Wankel. Jak už to tak bývá, už se šíří fámy, že by Vision X-Coupe mohl být předzvěstí nové RX-7 (čtyřdveřová ala RX-8) anebo také základem pro oživení Mazdy 6 s pohonem zadních kol a hybridním ústrojím. Osobně jsem zvědavý, ale musím bohužel konstatovat, že koncept Shinari z roku 2010 mě dostal víc do kolen…

Zdroj: carscoops.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *