Budoucí Miata? Koncept Mazda Iconic SP má dvourotorový rotační EV systém, ale i mrkačky

Budoucí Miata? Koncept Mazda Iconic SP má dvourotorový rotační EV systém, ale i mrkačky

Ty kráso! Tak přesně takovou reakci jsem měl, když jsem poprvé spatřil včera představený koncept Mazda Iconic SP. Ten se představil na právě probíhajícím veletrhu Japan Mobility Show 2023, kde mu dělala na stánku společnost i kultovní první generace MX-5. Nicméně, je studie Iconic SP snad předzvěstí nové generace MX-5?

Mazda MX-5 je bez debat nejslavnější model japonské automobilky, ale s ohledem na rozrůstající elektrifikaci visí otazník nad její budoucností. Je tak možné, že koncepční Mazda Iconic SP poskytuje náhled do budoucnosti ikonického roadsteru, i když někdo vidí v ní legendární RX-7 (FD).

Designéři Mazdy dle mého názoru odvedli výbornou práci, poněvadž design je jednoduchý a není agresivní jako od ostatních automobilek. To je nejlépe vidět na přední části, kde nelze přehlédnout moderní interpretaci „mrkaček“ a maska chladiče s jakýmsi úsměvem. Navíc se povedlo vytvořit elegantní a kompaktní sportovní model, který se hodí nejen na okruh, ale také bude pohodlný na víkend či denní používání.

Ještě větší „wau efekt“ přináší použitá technika v konceptu. V jeho útrobách se vyjímá sportovní dvourotorový rotační EV systém, který dokáže spalovat různá paliva, i třeba vodík, a zároveň zvládne fungovat v čistě elektrickém režimu. Dokonce Mazda prohlásila, že Iconic SP může sloužit i jako záložní zdroj energie a zásobovat rodinu v případě katastrofy elektřinou na více než týden. S kombinovaným výkonem 370 koní, váhou 1450 kg a rozložením hmotnosti zhruba 50:50 dosahuje údajně vynikajících jízdních vlastností.

Mazda Iconic SP přijíždí i s novým červeným odstínem Viola Red, pomocí kterého mají vyniknout jednoduché linie a plynulé křivky. Mazda zveřejnila i rozměry úchvatného konceptu, čili Iconic SP má na délku 4180 mm, na šířku 1850 mm, na výšku 1150 mm a rozvor náprav 2590 mm. Ve srovnání se současnou MX-5 je studie asi o 25 cm delší.

„Mazda bude vždy dodávat vozidla, která lidem připomenou, že auta jsou čistou radostí a nepostradatelnou součástí jejich životů. Jako společnost milující auta, která masově vyrábí inspirativní zážitek z mobility, jsme odhodláni utvářet budoucnost s našimi partnery, kteří sdílejí stejný cíl, a také s našimi příznivci, kde může každý říci, že milujeme auta. S tak silnou vůlí je Mazda odhodlána obohatit život těm, kterým sloužíme“, řekl při představení Mazdy Iconic SP generální ředitel a prezident Mazdy, Masahiro Moro.

Zdroj: Mazda, carscoops.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *