Koncept Mazda Kai poodhaluje novou generaci Mazdy 3, ale také budoucnost automobilky

Během včerejšího pozdního večera jsem Vás informoval na facebookové stránce o čerstvé zprávě, že avizované koncepty, které si odbudou debut v Tokiu, ponesou jméno Kai a Vision Coupe.
Dnes cirka dvě hodiny po poledni našeho času se odhalily zmíněné dvě koncepční studie, které jsou sice předzvěstí pokračovatele klanu RX a nové generace modelu 3, ale především mají zobrazit veřejnosti a konkurenci budoucí směřování celé automobilky. Hned na začátku chci upozornit, že nyní budou následovat fakta pouze o studii Kai, neboť Visionu Coupe chci věnovat prostor v samostatném článku.

Čemu se představený exponát Kai (v překladu z japonštiny to znamená „setkání“) neubrání, to je prostě předobraz nové Mazdy 3. Mazda Kai je pětidveřovým hatchbackem s opravdu dynamickým designem KODO – Soul of Motion. Byl by to doslova sen, kdyby Kai prošel bez zásahů do sériové produkce, ale jak už to tak bývá – koncepty jsou většinou „přes čáru“. Ale zase při vzpomínce na studie Minagi či Takeri, tak Mazda přenesla většinu designových prvků i do produkční výroby. Necháme se překvapit…
Díky nové generaci motorů Skyactiv-X (pod kapotou studie Kai), platformě Skyactiv-Vehicle a dospělejšímu designu KODO – Soul of Motion ztělesňuje koncept Kai technologickou, inženýrskou i stylistickou koncepci, která bude definovat novou generaci vozů Mazda. Vylepšení proběhlo ve všech směrech, a proto výsledkem je podstatně tišší a pohodlnější jízda za přítomnosti vyššího výkonu.
Při pohledu na přední část se jedinci zastaví doslova dech, neboť maska je přímo masivní a do toho ty zapuštěné světlomety, značíc hranice mřížky. Podíváme-li se dále, nejdou přehlédnout opravdu masivně vytažené blatníky. Designéři si pohráli i se střechou, která je výrazná a navíc disponuje dvěma skleněnými panely nad sedadly cestujících. Mezi další zajímavé prvky exteriéru se dají bezesporu zařadit venkovní kliky, dvojitý výfukový systém a křídlo na pátých dveřích.
Zatímco exteriér hýří přímo extravagantními prvky, interiér je postaven jednoduše, avšak s maximálním zaměřením na řidiče. Řidič tak má k dispozici tříramenný volant s tradičním přístrojovým štítem. Koncept Kai je vybaven také špičkovým infotaimentem, kde jeho panel je integrován do palubní desky, takže by zřejmě nenašel uplatnění v sériové výrobě. Kabina nabízí také černé kožené čalounění s červenými akcenty a prošíváním, ale také klavírní černobílé doplňky a chromové prvky.
Designová studie Mazda Kai bude k vidění nyní na tokijském autosalonu a dle mého názoru zavítá i na ostatní auto show během příštího roku. Anebo že by dorazila na evropský autosalon v Ženevě rovnou nová Mazda 3? Čas ukáže! Každopádně, z designové studie Kai i Vision Coupe budou vycházet i nové generace ostatních modelů Mazda, takže se máme nač těšit.

Zdroj: Mazda, carscoops.comJiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *