Mazda nabízí v Japonsku model MX-5 i pro lidi s handicapem

Mazda nabízí v Japonsku model MX-5 i pro lidi s handicapem

Na rovinu, praktičnost MX-5 je nulová. Ale i tak se Mazda snaží nabídnout cenově dostupné sportovní auto širšímu spektru lidí, a proto na domácím trhu si ho mohou pořídit i zdravotně postižení. V Japonsku pod označením Roadster se prodává jak softtop, tak i RF.

Sice se MX-5 pro lidi s handicapem prodává už nějaký ten pátek, tudíž nejde o aktuální novinku, ale i tak mi to přijde zajímavé. Ptáte se proč? Většinou se upravují pro zdravotně postižené kombíky, MPV, SUV, apod., ale ne sportovní vůz. Je vidět, že vedení automobilky myslí i na tuto sortu lidí, ve které je určitě i mnoho fanoušků MX-5.

V čem se tedy liší upravená MX-5 oproti té běžné? U středového panelu se vyjímá ovládací rukojeť/páka, která nahrazuje plynový a brzdový pedál. Když ji řidič zatáhne, zrychluje, a když zatlačí, tak zase zpomaluje. Na volantu je i nainstalovaná koule, aby umožnila řízení jednou rukou. Mazda myslela i na invalidní vozík, který je možný uložit na sedadlo spolujezdce i pod ochranný kryt. Nechybí samozřejmě ani boční podpěra pro snadnější nastupování i vystupování.

Samozřejmostí u upravené MX-5 je šestistupňový automat spolupracující se zážehovými motory Skyactiv-G. Přestavba MX-5 pro lidi s handicapem vychází zhruba na 2500 amerických dolarů (v přepočtu asi 63 tisíc korun). Kromě MX-5 dokáže Mazda takto upravit i model 2, MX-30 a CX-5, ale dokonce i kei car Flair Wagon (dvojče Suzuki Wagon R).

Momentálně Mazda v Japonsku nepřijímá nové objednávky na MX-5 s následujícím vysvětlením: „Prodej bude ukončen, jakmile budou vyprodány skladové zásoby. Bohužel můžou nastat případy, kdy neuspokojíme zákazníka s jeho požadavkem na barvu karoserie, apod. Jakmile bude prodej obnoven, dáme vědět.“

Zdroj: motor1.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *