Mazda zatím neplánuje konec modelu 6, a to i navzdory klesajícím prodejům. Jak dlouho ale ještě vydrží?

Mazda zatím neplánuje konec modelu 6, a to i navzdory klesajícím prodejům. Jak dlouho ale ještě vydrží?

Dvacet let! Takové výročí nedávno oslavila Mazda 6, která se momentálně prodává v modernizované třetí generaci. Automobilka nezapomněla na tohle jubileum a představila výroční edici 20th Anniversary. Ovšem co bude dál? Jak dlouho vydrží „šestka“ ještě na trhu?

Na zmíněné dvě otázky se pokusili najít odpověď australští novináři, kteří oslovili také generálního ředitele australského importu Mazdy, Vineshe Bhindiho. Ten je pevně přesvědčen o tom, že australští kupci budou moci zakoupit Mazdu 6 tak dlouho, jak jen to bude možné, ale nástupce neočekává. Dokonce se i australský import zavázal nabízet model 6, dokud se bude vyrábět s pravostranným řízením, a to i navzdory klesajícím prodejům.

Bhindi také podotkl: „Sedany střední třídy nejsou bohužel v kurzu na aktuálním trhu, poněvadž trendem jsou SUV, ale poslední dobou je prioritou i hnací ústrojí a forma elektrifikace. Poté se stačí podívat na priority automobilky Mazda, ze kterých lze pochopit, že mezi ně nová generace Mazdy 6 nezapadá.“

Mazda údajně plánovala uvedení nové čtvrté generace Mazdy 6, která měla být postavena na platformě pro prémiové SUV jako CX-60, CX-70, CX-80 a CX-90. Jenomže dle šéfdesignéra modelu CX-60, Akira Tamataniho, nehrál sedan do karet budoucího směru Mazdy. Dokonce se ukázal návrh, že by nová Mazda 6 mohla být jako plnohodnotný elektromobil, ale prozatím to vypadá tak, že Mazda opustí segment sedanů střední třídy a zaměří se více na SUV.

Generální ředitel Bhindi zároveň zmínil, že Mazda Corporation zatím neřekla, že model 6 končí nebo kdy se přestane vyrábět, ale je možné, že nástupce může dorazit v jiném karosářském provedení. Že bychom se tak dočkali Mazdy 6 coby SUV? Doufám, že ne… Nicméně, jak dlouho setrvá „šestka“ ještě ve výrobě? Těžko říci, ve Velké Británii se přestala nabízet od ledna 2023 a o dva roky dříve došlo k vyřazení z nabídky i v USA a Kanadě. Nadále je však k mání v Austrálii, Japonsku a dalších evropských státech.

Neváhal jsem a podíval se i do diskuze k danému článku a plno jedinců se shoduje na tom, že i když Mazda 6 je již staršího data, stále má co nabídnout a to zejména pro opravdové řidiče. Jeden z diskutérů dokonce radí na dálku Mazdě, aby udělala u „šestky“ jen větší modernizaci zadní části, která vypadá zastarale oproti předku, dodala nový infotainment a ještě obměnila volant. A s takovou se prý může prodávat ještě pár let se ctí.

Zdroj: carsguide.com.au

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *