Mazda bude rozšiřovat portfolio SUV, Evropa dostane dva nové modely

Mazda bude rozšiřovat portfolio SUV, Evropa dostane dva nové modely

V současné době nabízí Mazda v Evropě tři SUV – CX-30, CX-5 a elektrickou MX-30. Zamíříme-li mimo starý kontinent, tak je k mání v zámoří ještě CX-8, potažmo CX-9. Ovšem na základě dnešní zveřejněné tiskové zprávy se dočkáme v budoucnu dalších nových SUV. Jakých konkrétně?

Během následujících dvou let se má představit (nejen) na evropském trhu Mazda CX-60 a CX-80 na nové platformě (zřejmě s pohonem zadních kol). Oba chystané modely mají uspokojit rostoucí potřeby segmentu SUV a jsou navrženy pro úzké evropské a japonské silnice. V čem se na první pohled budou zmíněné novinky lišit, je asi jasné – CX-60 bude pětimístným vozem, kdežto CX-80 zase sedmimístným.

Evropa

Na evropském trhu je elektrifikace v plném proudu. To znamená, že nově představené modely budou plug-in hybridní. Jinými slovy, nabídnou čtyřválcový zážehový motor v kombinaci s elektromotorem. Dále se můžeme těšit na novou generaci šestiválcových motorů, a to jak zážehových Skyactiv-X, tak vznětových Skyactiv-D spolupracující s 48V mild hybridním systémem. Cíl těchto agregátů je jasný – vysoký výkon, ale zároveň vysoký vliv na životní prostředí.

Severní Amerika a další trhy

Pozadu s novinkami nezůstane ani Severní Amerika a další trhy, kde Mazda plánuje uvedení dvou modelů – pro změnu širší a s označením CX-70 (pětimístné) a CX-90 (sedmimístné). Na těchto trzích se budou nové modely prodávat s přeplňovanými zážehovými šestiválci, ale také plug-in hybridními jednotkami. Samostatnou kapitolou bude pak uvedení nového základního modelu CX-50 na platformě 3 a CX-30, jež se bude vyrábět od ledna 2022 ve společném závodě Mazda-Toyota v Alabamě. Mazda CX-50 se bude prodávat pouze na americkém trhu a nejde o náhradu za CX-5.

Japonsko

Na domácím trhu, vzhledem k popularitě naftových agregátů, se počítá u CX-60 a CX-80 s novým vznětovým šestiválcem Skyactiv-D v kombinaci s 48V mild hybridním systémem, ale samozřejmě také s plug-in hybridy.

A budoucnost?

Mazda se však bude věnovat i podpoře prodeje elektromobilu MX-30 a uvedení dalších elektrifikovaných modelů, které budou disponovat od první poloviny roku 2022 rotačním motorem coby generátorem. Navíc přibližně od roku 2025 bude Mazda uvádět generaci modelů využívající novou platformu pro EV a tím pádem se stihne elektrifikování všech nabízených modelů do roku 2030.

Co se týče modelu CX-5, který prošel nedávno modernizací, bude hrát nadále klíčovou roli v portfoliu Mazdy, stejně tak menší CX-30. Není proto divu, že se oba modely dočkají evolučního designu, nejnovějších bezpečnostních technologií i funkcí konektivity a v neposlední řadě i moderních pohonných jednotek. Dá se tak nejspíš odhadovat, že Mazda bude nabízet SUV s pohonem předních, tak i zadních kol.

Zdroj: Mazda

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *