Mazda zaregistrovala v Evropě označení 6e, půjde o elektrickou šestku?

Mazda zaregistrovala v Evropě označení 6e, půjde o elektrickou šestku?

Jsou to zhruba dva měsíce, co jsem zveřejnil článek o tom, že Mazda ukončí ještě letos výrobu oblíbeného modelu 6. Přesněji se tak stane v příštím měsíci a logicky se začaly nabízet otázky, jestli dorazí nová generace. Jistou nadějí je nově zaregistrované označení „6e“, které si Mazda zaregistrovala v Evropě před třemi dny. Co může značit?

Vezmeme-li to z historické hlediska, tak japonská značka nikdy nepoužila písmeno „e“ u jména modelu. Ale doba se mění, a proto může Mazda pomýšlet nad změnou strategie v pojmenovávání vozů, protože rozšiřuje své portfolio modelů o elektromobily, hybridy a plug-in hybridy. Navíc je zajímavé, že nově zaregistrované označení má mezeru mezi značkou a modelem (Mazda 6e), zatímco ostatní modely jsou prodávané jako Mazda2, Mazda3 či Mazda6.

Dokonce si automobilka dala i ochrannou známku na emblém „6e“ s kovovým gradientem, který je v souladu s těmi již používanými. Registrace obou známek proběhla 18. března 2024 na Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Bohužel dokumentace neobsahuje další podrobnosti, a proto můžeme jen spekulovat, co chystá Mazda do budoucna. Poslední zvěsti mluvily o tom, že díky úspěchu představených SUV se Mazda6 dočká nové generace, a to na platformě s pohonem zadních nebo všech čtyř kol, kterou známe z modelu CX-60.

Ochranné známky byly sice podány v Evropě, ale ještě to neznamená, že se zde bude případná nová generace prodávat. Poslední slovo budou mít opět emise a Mazda se nejspíše zaměří s novou 6 na severoamerický trh, kde by byla dobrým konkurentem pro prémiové sedany jako BMW řady 3 nebo Mercedes-Benz třídy C.

Označení „6e“ může předpovídat, že nová generace bude plně elektrická anebo hybridní. Také se může stát, že nová Mazda 6e by byla jakýmsi dvojčetem Toyoty Camry (viz. Toyota Yaris vs. Mazda 2 Hybrid), případně měla by její techniku s designem Kodo. Musíme si počkat na další informace, pokud je Mazda zveřejní, ale možná se v příštích dvou letech dočkáme plně elektrického sedanu…

Na závěr si dovolím připomenout, že dosluhující generace Mazdy 6 byla představena v roce 2012, přičemž v roce 2015 a 2018 prošla modernizacemi. V roce 2021 byl ukončen prodej na severoamerickém trhu a o dva roky později také na britském trhu. Jakmile dojde k ukončení výroby během letošního dubna, budou následovat i zbylé trhy.

Zdroj: carscoops.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *