Nová Mazda CX-80 přijíždí do Evropy, nahradí 6 na postu vlajkové lodi

Nová Mazda CX-80 přijíždí do Evropy, nahradí 6 na postu vlajkové lodi

Do čtveřice všeho dobrého? Mazda představila včera už čtvrté prémiové SUV, které se bude prodávat především v Evropě, ale také v Japonsku a Austrálii. Nově představená Mazda CX-80 byla chybějícím dílkem do rodiny prémiových SUV a připojí se tak k modelům CX-60, CX-70 a CX-90. Není také tajemstvím, že se CX-80 stane novou vlajkovou lodí evropského portfolia a nahradí tak dosluhující model 6.

Nikoho asi nepřekvapí, že CX-80 sdílí mnoho prvků se svou menší sestrou CX-60, ba dokonce přední část vozu je naprosto identická, ale rozvor náprav a zadní převis má delší. Díky tomu se pak záď podobá spíše CX-70 nebo CX-90, které se prodávají pouze na severoamerickém trhu. Z profilu disponuje CX-80 delšími zadními dveřmi a silnějším chromováním na zadních bočních oknech. Zadní lampy jsou sice převzaté z CX-60, ale záď je přepracovaná a víko kufru je vzpřímenější.

Nová Mazda CX-80 se stane vlajkovou lodí právem, neboť měří na délku skoro 5000 mm a disponuje rozvorem náprav přes 3000 mm. Pro srovnání, CX-60 se pyšní délkou 4745 mm a rozvorem 2870 mm, kdežto americké duo CX-70 a CX-90 má na délku 5121 mm a rozvor náprav 3119 mm a navíc je označované jako vozy se širokou karoserií, přičemž CX-60/CX-80 jsou s úzkou karoserií.

Již při uvedení Mazdy CX-60 se mluvilo o tom, že dorazí větší sestra, která nabídne sedm míst k sezení. A je tomu skutečně tak, CX-80 má k dispozici tři řady sedadel, díky kterým pojme šest nebo sedm cestujících. Druhá řada ve vozidle může nabídnout klasická tři místa anebo dvě kapitánská křesla, mezi kterými bude středová konzole nebo průchod do třetí řady. Objem zavazadlového prostoru se všemi nesklopenými sedadly je zhruba 258 litrů, kdežto po sklopení všech zadních sedaček naroste objem až na cca 1971 litrů. Sklopí-li se pouze třetí řada sedadel, vznikne rovná podlaha a objem kufru činí 687 litrů. Co se týče elektricky ovládaného víka kufru, bude k mání, ale za příplatek.

Palubní deska, která vychází opět z menší CX-60, srší prémiovými materiály i nejnovějším infotainmentem, ale také hlasovým ovládáním s asistenční službou Alexa, hybridní navigací kombinující online a offline služby a novým systémem Trailer Hitch View (zobrazuje na displeji polohu vozidla proti přívěsu). A koho by to zajímalo, tak CX-80 bude moct vézt přívěs až do 2,5 tuny.

Samozřejmě nechybí i kompletní balíček asistentů i-Activsense ADAS, se kterým Mazda cílí na pětihvězdičkové skóre od EuroNCAP. Všechny výbavové stupně nabízejí třízónovou klimatizaci, 12,3palcový dotykový displej, ventilovaná přední sedadla, audio soustavu BOSE, 20palcová litá kola a systém KPC, se kterým přijela poprvé MX-5.

Poněvadž CX-80 je postavena na stejné platformě jako CX-60, sdílí i pohonné jednotky. Konkrétně tedy základní provedení má 3,3litrový řadový dieselový šestiválec e-Skyactiv D o výkonu 254 koní a točivém momentu 550 Nm. Agregát spolupracuje s mild hybridním systémem M Hybrid Boost 48V, díky kterému má motor lepší emisní stopu. Celkový výkon je pak přenášen na všechna čtyři kola přes osmistupňovou automatickou převodovku.

Druhou pohonnou jednotkou je v nabídce, jak jinak, plug-in hybrid e-Skyactiv PHEV s kombinovaným výkonem 327 koní, točivým momentem 500 Nm a zrychlením na stovku za 6,8 sekundy. Přesněji se hybridní soustava skládá z 2,5litrového benzínové čtyřválce, elektromotoru a lithium-iontové baterie o kapacitě 17,8 kWh, což má za následek dojezd až 60 km čistě na elektriku. O benzínovém šestiválci e-Skyactiv X se zatím mlčí a nějak ztrácím naději, že by se dostal na evropskou půdu skrze emise.

Představená CX-80 bude konkurovat BMW X5, Audi Q7 a Mercedesu GLE, ale je zajímavé, že CX-60 lze objednat i jen s pohonem zadních kol, kdežto CX-80 pouze jako 4×4. Objednávky nové Mazdy CX-80 budou otevřeny už v květnu, ale první vozy dorazí až na podzim letošního roku. Krom Evropy se CX-80 dočkají také v rodném Japonsku a samozřejmě i v Austrálii, kam dorazí až závěrem roku.

Zdroj: Mazda, carscoops.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *