Autozam AZ-1 má 30 let! V Japonsku oslavili jubileum velkým srazem

Autozam AZ-1 má 30 let! V Japonsku oslavili jubileum velkým srazem

Pokud jste se někdy zajímali o Japonsko jako takové, určitě jste si všimli, že mají i speciální kategorii aut zvanou „kei car“. Jde o malá lehká auta, která musí splňovat jasně dané parametry ohledně rozměrů i motoru.

Po zakoupení nabízí japonské úřady daňové úlevy, slevy na pojištění, apod. Samozřejmě Mazda také má v dnešní nabídce „kei car“, a sice model Carol coby dvojče Suzuki Alto nebo model Flair Wagon jako dvojče Suzuki Wagon R. Jenže v minulosti Mazda prodávala nejznámější „kei car“ pod značkou Autozam.

Její sympatický model AZ-1 s Gullwing dveřmi se zrodil přesně před třiceti lety a k této příležitosti byl uspořádán v Japonsku velký sraz, samozřejmě pod záštitou Mazda Japan. Na rovinu, šlo tak zřejmě o největší setkání AZ-1 na světě od doby, kdy vozy sjely z výrobních linek.

Přesněji 9. října 2022 se potkalo na předem domluveném místě 161 majitelů vozů AZ-1, přičemž plac určený pro sraz disponovalo „jen“ 121 místy. Ale nemusíte se obávat, že by se nějak neposkládalo navíc čtyřicet aut vzhledem k rozměrům AZ-1. Součástí srazu byla také návštěva muzea Mazdy v Hirošimě, kde se vyjímá také jeden kus AZ-1. Automobilka prohlásila, že jejich konkrétní vůz prochází právě renovací a po skončení všech prací se s ním bude moci svézt i veřejnost.

Autozam AZ-1 se představil poprvé v roce 1989 na tokijském autosalonu a vznikl na základě konceptu AZ550, který se prezentoval ve třech derivátech. AZ-1 disponuje hmotností pouze 720 kg a v útrobách má přeplňovaný 0,66litrový tříválec o výkonu 64 koní. Vozy „kei car“ jsou velmi oblíbené, o čemž svědčí i tento sraz, kam dorazily nejen Autozamy AZ-1, ale také jeho dvojčata jako Suzuki Cara.

Zdroj: carbuzz.com

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *