Na rozloučenou? Mazda 6 se představuje ve výroční edici 20th Anniversary

Na rozloučenou? Mazda 6 se představuje ve výroční edici 20th Anniversary

V současnosti prodávaná Mazda 6, ať už v provedení sedan nebo kombi, se prodává i přes nějaké modernizace už deset let. Vyjma tedy USA, neboť tady byl prodej ukončen v loňském roce. Automobilka si však připravila pro své zákazníky výroční Mazdu 6 20th Anniversary, a jak už přídomek napovídá, jde o připomínku, že se Mazda 6 ukázala poprvé před dvaceti lety, čili v roce 2002. Co nabídne speciální edice?

Výroční Mazda 6 20th Anniversary je sice zatím oficiálně potvrzena pro japonský a australský trh, ale my už víme, že se dostane i do Evropy, a to včetně České republiky. Bude se nabízet pochopitelně v obou karosářských variantách, ale na výběr budou jenom dva prémiové odstíny – Artisan Red a Rhodium White. K tomu budou 19palcová lesklá litá kola, ale i zářivě stříbrná přední maska a samozřejmě nemohou chybět speciální odznáčky „20th Anniversary“ na blatnících.

Výbava vychází ze stupně Takumi, ale má nad rámec vyražené logo edice na opěrkách hlavy a především prémiovou kůži Nappa Tan s matně hnědým lemováním. Infotainment se nemění, nadále bude použit systém, který je v současných modelech, a ve standardní výbavě bude i elektricky posuvné střešní okno.

Na australském trhu bude k mání 2,5litrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 235 koní při 4250 otáčkách za minutu a točivém momentu 420 Nm při 2000 otáčkách za minutu (dokonce při 4250 ot./min. se navýší krouticí moment o 8 Nm). Mazda zapracovala také na šestistupňové automatické převodovce, aby měla rychlejší řazení a také zlepšila odezvu pedálů. Naopak na japonském trhu se bude nabízet 2,2litrový turbodieselový čtyřválec s výkonem 200 koní při 4000 otáčkách za minutu a točivým momentem 450 Nm při 2000 otáčkách za minutu.  

V Austrálii se začne prodávat výroční Mazda 6 20th Anniversary začátkem příštího roku, kdežto v Japonsku tomu tak bude už koncem letošního roku. Pokud se ptáte na nějaké přibližné ceny, tak na domácím trhu bude stát s pohonem předních kol 4 442 000 jenů (cca 750 tisíc korun) a s pohonem všech čtyř kol 4 662 900 jenů (cca 800 tisíc korun).

Co se týče inovací modelové řady 6 jako takové, má dojít pouze ke sjednocení výbav s ostatními modely a krom limitované 20th Anniversary bude k dispozici ještě výbava Takumi a Homura. Nicméně pokud jde o budoucnost modelu Mazda 6, vypadá to s ní bledě. Troufám si říct, že tahle výroční edice je jaksi na rozloučenou, neboť se neprodává nejen v Evropě, ale i Austrálii. Dalším důvodem je určitě i značná investice do elektrifikace, takže rokem 2023 nejspíše skončí dvacetiletá éra oblíbené Mazdy 6.

EDIT:
Výroční Mazda 6 20th Anniversary lze nyní už objednat u českých dealerů. Na našem trhu je k dispozici pouze s 2,5litrovým benzínovým čtyřválcem Skyactiv G194 v kombinaci s automatickou převodovkou. Cena byla stanovena na 1 103 600 Kč, a to jak za provedení sedan, tak i kombi.

Zdroj: Mazda

Jiří Diviš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *